Neděle 29. 11. 2020

Sportovní třída

Přihláška do třídy s rozšířenou výukou TV

Náplň a fungování tříd s rozšířenou výukou TV

1. Hodinové dotace sportovních předmětů:
6.-7. ročník - 2hodiny TV + 2hodiny RTV (v hodinách RTV je jednou za 14 dní věnována celá dvouhodinovka tréninku vybraného sportu, následující týden se v RTV věnujeme rozvoji základních pohybových dovedností – rychlost, síla, vytrvalost a obratnost)
8.-9. ročník - 2hodiny TV + 3hodiny RTV (RTV je rozdělena na dvouhodinovku, ve které probíhá kompletní trénink vybraného sportu a to každý týden a dále 1h týdně je věnována obecné sportovní průpravě)

2. Sportovní zaměření žáků: žáci si vyberou jeden profilový sport: Chearleading, Florbal, Atletika, Golf

3. Sportovní kurzy: (lyžařský zimní a cyklistický letní) jsou pro žáky tříd s rozšířenou výukou TV povinné a je třeba s tím během studia počítat i finančně. Lyžařský kurz je v 7. ročníku cyklistický je v 9. ročníku.

4. Zvýšená četnost obsazování do reprezentačních soutěží: žáci této třídy jsou nominováni do různých závodů a soutěží ve větší míře a četnosti. V průběhu roku se škola účastní cca 7 sportovních soutěží – děti ze sportovních tříd se častěji těchto závodů účastní ve srovnání s ostatními. Chceme se účastnit i slavkovských sportovních akcí (slavkovský AusterlitzMan apod.)

5. Účast na významných sportovních akcích: s třídami s rozšířenou výukou TV se účastníme různých významných sportovních akcí jako diváci (napomáhá to rozvoji sportovního ducha a představě o sportování). V minulosti jsme se účastnili například mistrovství světa ve florbale žen apod.

6.  Návaznost na sportovní slavkovské kluby: naší snahou je zapojit děti ze sportovních tříd do tréninků v rámci sportovních klubů a sportů, které si vybrali. Ideální stav je ten, když žák navštěvuje tréninky svého sportu i mimo vyučování v klubu (chearleading, florbal, tenis, atletika, golf). K tomuto stavu se snažíme velice přiblížit.

7. Plavání a kolo: nedílnou součástí rozvoje obecné vytrvalosti je i plavání a jízda na kole. V každém pololetí s dětmi absolvujeme jeden plavecký výcvik a jeden cyklistický výlet po okolí Slavkova.

8. Zvýšená fyzická zátěž: vzhledem k velkému rozsahu pohybových aktivit, je třeba počítat se zvýšenou fyzickou zátěží dětí a přizpůsobit tomu jejich denní režim.

Kritéria pro přijetí, talentové zkoušky

Talentové zkoušky do sportovní třídy se skládají z následujících dílčích částí:

1. uchazeč absolvuje 5 disciplín zahrnutých v Odznaku všestrannosti olympijských vítězů (OVOV)
2. uchazeč předvede své dovednosti a schopnosti ve vybraném sportu
3. bude přihlédnuto k jeho členství v partnerském sportovním klubu a úspěchům na absolvovaných soutěžích v tomto a minulém roce (toto vše musí být potvrzeno vedoucím daného sportovního klubu)
4. chování a vystupování žáka na veřejnosti a ve škole
5. zdravotní hledisko

Dílčí části talentové zkoušky

1. OVOV – 12b
Disciplíny OVOV: Běh na 29metrů (výsledný čas bude násoben dvěma), dribling s basketbalovým míčem na 2 minuty, hod medicinbalem vzad, leh-sed 2 minuty, trojskok snožmo z místa. Pravidla pro jednotlivé disciplíny se řídí pravidly Odznaku všestrannosti olympijských vítězů.

Hodnocení: tabulka pro OVOV (bodování je k nalezení na www.ovov.cz; tabulka pro rok 2012)

Dívky

1 b.

1 b.

2. Uchazečem vybraný sport – 3b

Žák předvede 3 dovednosti v daném sportu:

Florbal

- slalom, střelba, přihrávka

Golf
  - odpal, putting, krátká hra

Atletika

- 60m, skok daleký, běh na 600m

Cheerleading
  - rovnovážný prvek s výdrží (holubička), flexibilita
  - krátká sestava s hudebním doprovodem (aerobik)
  - akrobatické prvky (kotoul vpřed,vzad, přemet stranou, vpřed a vzad)

Hodnocení:
Každá ze 3 dovedností je hodnocena zvlášť – 1 bod zvládá danou dovednost dobře, 0,5 bodu danou dovednost zvládá obtížně, 0 bodu danou dovednost nezvládá

3. Členství v klubu – 3b

4. Bonus: účast na oficiálních soutěžích – do výše 2 bodů

Celkové hodnocení:
Celkové hodnocení talentové zkoušky tvoří součet získaných bodů z dílčích částí talentové zkoušky (OVOV + sport + klub+bonus za soutěže). Uchazeč tak může dosáhnout maximálně 20b. Dosáhne-li stejný počet bodů více uchazečů, pak o pořadí těchto uchazečů rozhoduje vyšší bodový zisk OVOV-bodů.

Talentové zkoušky budou mít náhradní termín - pro případ nemoci či zranění uchazeče (nutno doložit vyjádřením lékaře). Budou probíhat v hale a gymnastickém sále školy.