Středa 28. 7. 2021

 • Konverzační soutěž v anglickém jazyce (vyvěšeno 24.2.2020)

  Dne 13. února 2020 se uskutečnilo okresní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce ve Vyškově. Z dlouhodobého působení v porotě soutěže vidím, že úroveň znalostí účastníků roste a že nejlepší žáci základních škol dosahují stejně dobrých výsledků jako žáci gymnázií našeho okresu. O to více nás těší úspěch Karolíny Kalašnikové ze třídy 6. C, která v kategorii šestých a sedmých ročníků získala v početné konkurenci druhé místo. Blahopřejeme.

  Mgr. Eva Ptáčková

 • Lyžařský kurz ZŠ Komenského aneb předčasný apríl v Beskydech (vyvěšeno 24.2.2020)

  Ve dnech 8. - 14. 2. 2020 se žáci sedmých ročníků ZŠ Komenského vydali do Beskyd na dlouho očekávaný lyžařský kurz. V průběhu kurzu jsme se věnovali výuce a zdokonalování jízdy na lyžích i na snowboardu – měli jsme tři lyžařská a jedno SNB družstvo. Nesmazatelně se do průběhu kurzu zapsalo počasí. Děti zažily snad veškeré počasí, které je možné – sluníčko, déšť, modré nebe, vichr, sněžení, mlhu. Další, na co se bude dlouho vzpomínat, byly večerní diskotéky, na kterých se zájemci během kurzu zdokonalili v párových tancích. Posledním vrcholem kurzu byly závody v obřím slalomu – mezi nejrychlejší lyžaře patřili Růžička, Hložek, Drinka; nejrychlejšími lyžařkami se staly Kordiovská, Zrotalová, Rozíková a nejlepšími závodnkyi na snowboardu byli Drápal, Švapíková Laura, Štefl.

                                                                                 Mgr. Martin Bauer – učitel TV

 • Nebezpečí na internetu (vyvěšeno 24.2.2020)

  Ve středu 5. 2. proběhla na naší škole pro žáky 5. tříd přednáška o kyberšikaně. Přednášku vedl pan Jiří Pospíšil z Ivanovic na Hané.
  Na přednášce seděly děti v kruhu, aby dobře viděly i slyšely a mohly se tak lépe zapojovat do rozhovorů a diskusí.
  Pan Pospíšil si je velice rychle získal, mluvil pro děti srozumitelným jazykem a i téma bylo pro ně velmi zajímavé. Povídal si s nimi o používání mobilů, internetu, sociálních sítí a seznámil je s tím, co pojem kyberšikana znamená a co to obnáší. Upozorňoval je na různá nebezpečí, se kterými by se děti prostřednictvím internetu mohly setkat, uváděl různé příklady ze života, sděloval jim svoje vlastní zkušenosti a seznamoval je s různými případy, které někdy dokonce skončily tragicky. Kladl dětem na srdce, aby byly opatrné se sdílením svých fotek, aby nekomunikovaly s těmi, které neznají – nazýval takové lidi „ne-přáteli“ a apeloval na ně, aby více komunikovaly mezi sebou, tzv. „face to face“.
  Přednáška se líbila jak dětem, tak pedagogům. Žáci dávali pozor, živě se zapojovali do diskuse, někteří se dozvěděli, jiní si jen připomněli důležitá fakta týkající se sociálních sítí a internetu a ani si nevšimli, že již uběhly dvě vyučovací hodiny.
  Doufejme, že si z této poutavé přednášky vzaly děti ponaučení a důležité informace si budou nejen pamatovat, ale taky se jimi budou řídit.                                                                     

  Petra Gejdošová

 • Výukový program „Jak přežít dobu ledovou?“ v Krásensku (vyvěšeno 24.2.2020)

  První únorový týden se zúčastnili žáci šestých ročníků již tradičního výukového programu „Jak přežít dobu ledovou?“ v environmentálním středisku Rychta v Krásensku. Žáci byli rozdělení do tlup v pravěkém duchu a měli za úkol přežít dobu ledovou. Na vlastní kůži pocítili, jak se kdysi žilo lidem na našem území. Vyzkoušeli si střelbu z luku, hod oštěpem, archeologický výzkum, rozdělávání ohně, lov „soba“ a zároveň si osvěžili a prohloubili poznatky nejen z přírodopisu, ale i z dějepisu a zeměpisu. Nabyté poznatky zúročili na závěrečné konferenci, při které prezentovali projekty zpracovávané v průběhu programu. Žáci se vrátili domů plní dojmů a zážitků, za což patří dík lektorům Rychty. Ti byli schopni vyhovět velkému počtu zájemců o tento program a z původně pětidenního kurzu udělali dva třídenní, aniž by byli žáci ochuzeni o nejatraktivnější aktivity.

  Magdaléna Ďurinová a David Šmerda

 • Planetárium (vyvěšeno 24.2.2020)

  Ve středu 29. ledna se žáci 5. tříd zúčastnili vzdělávacího pořadu Cesta sluneční soustavou v brněnském planetáriu.První zastávkou vesmírného putování byl Měsíc, jediné vesmírné těleso, na kterém lidé dosud přistáli. Dalším cílem byl Mars, který se ze všech ostatních planet nejvíce podobá Zemi. Výprava pokračovala ke čtyřem plynným obrům – Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu. Dále jsme se společně „prolétli“ také kolem kometárního jádra – kosmického ledovce, jehož složení odpovídá materiálu, ze kterého před 4 a půl miliardami roků vznikla celá Sluneční soustava.Součástí představení byla i prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí.Žáci si s sebou odnesli nejen nezapomenutelné zážitky, ale i pracovní listy, které dále využijí při výuce.

                                                Alena Hudcová

 • Netradiční zimní olympiáda (vyvěšeno 24.2.2020)

  Leden si v naší školní družině zpestřujeme zimními sporty. Říkáte si jak, když za okny není po sněhu ani památky? Přece netradičně! Všechna oddělní si uspořádala svoji verzi olympijských her.

  Děti byly rozděleny do týmů, ve kterých plnily různé sportovní disciplíny. Nejoblíbenějším sportem mezi dětmi bylo bezesporu lyžování. Jedná se o speciálně upravené lyže pro 5 osob, kdy se musí klouzavým pohybem dostat k metě. Nejdůležitější je zde spolupráce a komunikace mezi dětmi. Neméně oblíbeným sportem byl snowboarding založený na podobném principu jako lyžování. Nechybělo samozřejmě ani rychlobruslení na vyrobených papírových bruslích či sáňkování pomocí velkých molitanových polštářů.

  Nakonec si děti zastřílely na hokejovou bránu a s úsměvem ve tváři jsme se mohli vrátit zpět do družiny, kde si naši sportovci převzali své olympijské medaile v podobě sladké odměny.

  Za kolektiv vychovatelek Maradová K.

 • Školní ples 2020 (aktualizováno 24.2.2020)

  Do galerie Školní ples 2020 byly přidány fotografie.

  Škola nejen vzdělává a vychovává, ale žije také kulturním životem. Dokladem toho byl náš 15. školní ples, který se odehrál v pátek 31. ledna ve společenském centru Bonaparte a na jehož pořádání se škola podílí s Klubem přátel školy.  Po slavnostním zahájení  ředitelkou školy Mgr. Věrou Babicovou  a předsedou KPŠ Ing. Miroslavem Slováčkem předvedli naši žáci krásnou polonézu, kterou s nimi nacvičila Mgr. Martina Tesaříková. Zpestřením večera bylo vystoupení nejzkušenějších členů týmu Glitter Stars, kteří létali odvážně vzduchem. Všechny také jistě nadchly svižné taneční kreace  páru z Infinity Dance Teamu. K tanci i poslechu hrála hudební skupina Quantum z Olomouce.  Velké díky patří všem sponzorům, kteří přispěli svými financemi a dary k zajištění bohaté tomboly, a dále všem, kteří se na organizaci plesu podíleli.

  Hana Frimmerová

 • Vzdělávací centrum Jezírko (vyvěšeno 21.1.2020)

  Ve dnech 19.12. a 10.1. se naši žáci z 1. a 3. ročníků vypravili do vzdělávacího centra Jezírko v Brně – Soběšicích. Starší žáky čekal program s názvem Sojčí lumpárny. Společnými silami si ve skupinkách vyrobili dřevěné krmítko. Naučili se správným zásadám zimního přikrmování a zjistili, jak se ptačí svět přizpůsobuje drsným zimním podmínkám.
  Mladší žáci se zase formou her a soutěží v učebně i v lesním terénu dozvěděli spoustu zajímavostí ze života mravenců, seznámili se s jejich pomocníky i nepřáteli, s prostředím, ve kterém žijí. Nejvíc nadšení však z celého programu s názvem Mravencovo desatero sklidilo prolézání modelu mraveniště v nadživotní velikosti. 
  Žáci se vrátili nabytí dojmy, novými poznatky a zkušenostmi, a přitom prožili dopoledne plné her a zábavy na čerstvém zimním vzduchu. Už teď se všichni těší, co se na Jezírku naučí zase příští rok.


   Hana Jeřábková a Petra Vyšehradská

 • Vítězství na okresním kole florbalu starších žákyň (vyvěšeno 20.12.2019)

  Po velmi dlouhé době se podařilo starším žákyním ze ZŠ Komenského vyhrát okresní kolo ve florbale. Tento vynikající výsledek se naposledy povedl našim žákyním před více než deseti lety. První místo znamená automatickou nominaci do krajského finále, které se odehraje 23. 1. 2020 na naší škole. Jsme moc rádi, že si tento postup vybojovaly dívky vlastní silou. Dívkám se v Rousínově podařilo v systému každý s každým porazit tři týmy a s jedním remizovat – a uhájit si okresní neporazitelnost. Velký dík patří brankářce Karolíně Hromadové, která byla neocenitelnou oporou celého týmu. Chlapci skončili ve stejné soutěži na 5. místě.

   Mgr. Martin Bauer – učitel TV

 • Vánoční setkání

  Do galerie Vánoční setkání byly přidány fotografie.

 • Mikuláš ve škole (vyvěšeno 9.12.2019)

 • Výstava drobného zvířectva (vyvěšeno 12.11.2019)

  V pátek 8. 11. 2019 navštívili chlapci z VI. B výstavu chovatelů drobného zvířectva ve Slavkově u Brna. Velký zájem u žáků vzbudili králíci různých druhů. Součástí výstavy byla také expozice morčat, holubů, drůbeže a exotického ptactva.

  Na organizaci této výstavy se vedle ZO ČSCH Slavkov u Brna a ZO ČSCH Zbýšov podílela také žákyně ZŠ Komenského Pavlína Ambrožová, která se již několik let věnuje králičímu hopu. Tímto jí patří velké díky.

  Mgr. Pavlína Orságová

 • Želva v hodině přírodopisu (vyvěšeno 12.11.2019)

  O zpestření výuky přírodopisu v 7. ročníku se v pondělí 11. 11. 2019 postarala ukázkou svého mazlíčka žákyně Vanda Ehrenbergerová. Vyprávění o chovu želvy zelenavé doplnila poutavou prezentací, kterou zaujala všechny spolužáky. Děkuji ze velmi zdařilý referát.

  Mgr. Pavlína Orságová

 • Na dopravním hřišti (vyvěšeno 8.11.2019)

  V jednom říjnovém pondělí se vypravili žáčci čtvrťáčci  Komeňáčci zajezdit si na dopravní hřiště ve Vyškově. Byli nemile překvapeni, že si s povinnou přilbou nemohou s sebou vzít své dokonalé stroje. S mírným napětím jsme očekávali, jaký vozový park nás tam čeká. Ale stejně jako celý areál byla moderní i kola a „nový“ byl i pan instruktor.

  Vzal výuku trochu po vojensku. Výrazným hlasem usměrňoval chlapce i děvčata nejprve v učebně, pak i na cvičišti. Vždyť v dnešní technické době je nutností znát všechna pravidla silničního provozu, obzvlášť pokud se člověk pohybuje na kole.

  Žáčci budou trénovat i doma, aby na jaře, až pojedeme znovu, složili úspěšně cyklistické zkoušky a mohli se bezpečně zařadit do silničního provozu jako jeho účastníci.

  Tř. uč. Jana Formánová

 • Exkurze na výstavu minerálů do Tišnova (vyvěšeno 8.11.2019)

  V Tišnově, městě na úpatí kopce Květnice, známého jako významné naleziště nerostů , se na podzim každoročně koná mezinárodní mineralogická výstava a burza. Je to ideální příležitost pro zhlédnutí nepřeberného množství nerostů včetně těch, o kterých se v přírodopisu učí žáci devátých ročníků ZŠ Komenského. V pátek 1. 11. 2019 se na tuto výstavu uskutečnila již tradiční exkurze, kde tak žáci měli možnost vidět minerály, fosílie a šperky z celého světa – od zkamenělého dřeva a koprolity přes zirkony, rubíny, české granáty, křišťály až po diamanty nejen od českých vystavovatelů, ale i ze Slovenska, Polska, Kosova, Indie a dalších zemí. Většina žáků si tak z výstavy odvezla alespoň malou drobnost jako např. náramek nebo přívěsek a na vlastní oči se přesvědčili, že i „kameny“ mohou být krásné a mít své praktické využití. Výlet byl tak příjemným oživením obecně nepříliš oblíbeného učiva a snad i motivací do dalších hodin přírodopisu.

  David Šmerda

 • Čarujeme s bylinkami (vyvěšeno 8.11.2019)

  V pátek 18. 10. 2019 navštívili žáčci druhých tříd naší školy výukové středisko Rozmarýnek v Brně. Čekal je zde program s tajuplným názvem „Čarovné býlí“. V příjemném prostředí se děti hravou formou naučily spoustu nového o bylinkách. Dozvěděly se, jak může být takové čarovné býlí člověku prospěšné, kdy může pomoci a kdy už musí přijít na řadu pan doktor s léky, jak která bylinka vypadá, jak voní a také jak chutná. Vyrobily si zde svůj vlastní malý herbář s léčivými recepty a také vlastnoručně umíchaly měsíčkovou mast, kterou si odnesly domů.

  Děti byly nadšené a my paní učitelky věříme, že si odnesly nejen příjemné zážitky a nové vědomosti, ale že se zase o malinký kousek podařilo prohloubit jejich lásku k přírodě.

  Mgr. Kateřina Ježková

 • Halloween - školní družina (aktualizováno 6.11.2019)

  V týdnu od 21. 10. 2019 si děti ve školní družině převážně výtvarnou činností připomněly zvyky a tradice svátku halloween. Některé vydlabaly obří dýně, ze kterých pak paní vychovatelky vyřezaly strašáky. Jiné děti pro změnu na ně pestrými barvami namalovaly hrůzostrašné obličeje. Další zase vyráběly různými technikami okrasné dýně z papíru nebo pavouky, malovaly strašidelné obličejové masky a duchy.

  Těmito výrobky jsme pak vyzdobili každé oddělení, chodbu u školní družiny a také hlavní vstup do budovy ZŠ Komenského. Naše práce tak potěšily nejen žáky a pedagogy, ale i příchozí rodiče a návštěvníky školy.

  Taťána Hašková

 • Cimbálová muzika „Réva“ roztančila žáky ZŠ Komenského (vyvěšeno 31.10.2019)

  Po čtyřech letech navštívila 17. října naši Základní školu cimbálová muzika „Réva“, aby pro žáky uspořádala sérii vzdělávacích koncertů. Jejich cílem bylo nejen představit samotnou cimbálovou kapelu, ale také ukázat, že cimbálka není jen přežitkem minulých generací a že dokáže zahrát i skladby klasické i populární hudby. Nejmladší žáci si s kapelou zazpívali nejen lidové, ale i dětské písně, poznávali autora „Vltavy“, trochu se báli u strašidelné písničky a na závěr si mohli s lidovou písničkou zatančit. Starší žáci vytvářeli vícehlas z lidových písní a vyslechli si rockové písně i klasické skladby v úpravě pro cimbálku. Nejstarší žáci si zase mohli vyzkoušet své znalosti z oblasti vážné i populární hudby při poznávání jednotlivých skladeb a písní. S nimi se kapela rozloučila taneční písní „Když nemůžeš, tak přidej“. Třešničkou na dortu pak bylo přizvání pana učitele Farkase, který žákům společně s kapelou zahrál na housle několik lidových písní.

  Zdeněk Farkas

 • Dobrá věc se podařila (vyvěšeno 18.10.2019)

  Dobrá věc se podařila. Ve  čtvrtek 10.10. proběhla  akce „sběr starého papíru“. Aktivně se do ní zapojilo 275 žáků. Pomocníci – hoši z 9. ročníku – zaplnili celkem 4 kontejnery. Ty odvezly dohromady  11 427 kg papíru. Dobrá věc se podařila. Děkujeme i rodičům a prarodičům za pomoc. A které třídy odevzdaly nejvíc? Třetí příčku obsadila třída 3.A,  druzí skončili žáci 1.A. Prvenství náleží dětem ze 4.A. Sladká odměna  žáky jistě potěšila.

   Hana Červinková  

 • Putování po brněnských památkách (vyvěšeno 18.10.2019)

  Ve středu 2. října a ve čtvrtek 3. října jsme se s našimi páťáky vypravili do Brna dozvědět se něco o historii města a jeho památkách.Do Brna jsme jeli vlakem. Naše brněnské putování začalo v informačním centru na Staré radnici. Tam už na nás čekala velmi milá paní průvodkyně, se kterou jsme začali hledat „ztracený klíč“ stavitele Antonína Pilgrama, který je mimo jiné autorem portálu na Staré radnici. Dozvěděli jsme se zde, proč je jedna z věžiček na radnici křivá, a připomněli si pověsti o brněnském drakovi a brněnském kole. Naše „pátrání“ pokračovalo přes Zelný trh, Biskupský dvůr, podívali jsme se do katedrály sv. Petra a Pavla, zastavili se v Denisových sadech, kde jsme se pokochali krásným výhledem na Brno, pokračovali jsme kolem Nové radnice a přešli jsme náměstí Svobody až ke kostelu sv. Jakuba, kde byl cíl naší cesty. Zde dokonce čekal na děti poklad v podobě čokoládových zlaťáků. Při našem pátrání jsme průběžně luštili tajenky, odkrývali šifry, získali jsme spoustu nových informací a hlavně jsme se skvěle pobavili. Můžeme všem  vřele doporučit!

  P.G.

Kontakt

 • Základní škola Komenského Slavkov u Brna, příspěvková organizace
  Komenského náměstí 495
  684 01 Slavkov u Brna