Do fotoalba byla přidána nová galerie Recitační soutěž čtvrtých tříd.
Do fotoalba byla přidána nová galerie Zazpívej slavíčku - 4. a 5. ročníky.
Do fotoalba byla přidána nová galerie Recitační soutěž - 4.ročníky..
Do fotoalba byla přidána nová galerie Recitační soutěž..
3. ročníky
Do fotoalba byla přidána nová galerie Karneval školní družiny 2023.
Do fotoalba byla přidána nová galerie Školní ples 2023.
Letošní školní ples je za námi a my bychom chtěli touto cestou poděkovat všem sponzorům za jejich laskavost a štědrost, které si opravdu vážíme. Děkujeme také všem, kteří se plesu zúčastnili, a tím přispěli k podpoře žáků ZŠ Komenského. Finanční výtěžek z plesu bude použit na zakoupení didaktické techniky, kulturní akce, dopravu a zajištění cen v soutěžích. Vše, co se ve škole i Spolku děje, budete moci brzy sledovat na naší nové facebookové stránce. Spolek rodičů a přátel
Do fotoalba byla přidána nová galerie Mikuláš 2022.
V měsíci listopadu provedla firma pana Leoše Kulhánka opravu fasády školy. Celá akce proběhla velmi rychle a výsledek předčil očekávání.
Žáci druhých tříd navštívili v listopadu v Soběšicích enviromentální středisko LIPKA, kde pro ně byl připraven program „Mravencovo desatero“.
Program seznámil děti se životem mravenců, jejich pomocníků i nepřátel, a také s prostředím, ve kterém žijí. Děti se dozvěděly nové informace o životě v mraveništi, poznaly, z jakých částí se sestává mravenčí tělo. Také zjistily, jak se spolu dorozumívají mravenci. Program byl připraven jak uvnitř střediska, tak i částečně v terénu. Součástí programu uvnitř budovy byla i unikátní možnost prolézt si „mraveništěm“ (prolézačkou ve tvaru mravenčí kupy s ukázkou výjevů ze života mraveniště), která se dětem líbila nejvíce.
ZH
V letošním kalendářním roce jsme pořádali sběr papíru dvakrát. Na jaře – 22. dubna v rámci Dne Země. Tehdy jsme naplnili 3 kontejnery – celková suma 6 180 kg. Slušný výkon! K nejlepším jednotlivcům patřili Radim Partyka, sestry Hořavovy, Monika Čamrdová, Terka Adámková, Nina Habartová. Smysluplnou akci jsme zopakovali i na podzim – ve středu 19. 10. Tentokrát jsme naplnili jeden kontejner, šlo o 3 240 kg papíru. Také pěkný výkon.
Podle výsledků sběru na jaře a na podzim je umístění tříd nejlepších sběračů následující. První místo náleží kolektivu třídy 4. A. Na druhém místě se umístili nejmladší žáci z 1. C. O třetí příčku se pak dělí žáci třídy 4. B a 6. C. Drobná sladká odměna je nemine, snad je i potěší. Poděkovat se sluší chlapcům silákům z 9. C a 9. D. S nadšením zaměnili výuku ve třídách za svalovou kondičku. A nesmíme zapomenout ani na pomoc rodičů i prarodičů – za jejich „ přepravní služby „ .
Mgr. Hana Červinková
První tematický pátek v tomto školním roce se nesl v Halloweenském duchu. Žáci, paní asistentky, i někteří z pedagogů předvedli originální kostýmy a nápadité masky. Tento duchařský svátek se s oblibou ujal i mezi žáky druhého stupně. Třídní zástupci žákovského parlamentu se s námi podělili o společné fotografie. Už se těšíme na další nápady, které od zástupců vzejdou na další tematické pátky.
Všem zúčastněným patří velký dík, nejen za početnou účast, ale i za projevení dostatečného smyslu pro humor.
Za žákovský parlament: Mgr. Markéta Komárková, Mgr. Zlata Jandorová Mgr. Iva Jurnečková
TEMATICKY ZAMĚŘENÁ VÝUKA
První tematický pátek v tomto školním roce se nesl v duchu Halloween. Nápad vzešel od zástupců žákovského parlamentu.
Tématem Halloween byl po celý týden zaměřen i školní klub. Žáci docházející do ŠK pod vedením vychovatelky Milady Kolínské tak přispěli svými strašidelnými výrobky k výzdobě učebny a ŠK nabídl pedagogům možnost využít prostředí k tematicky zaměřené výuce.
Již v pátek této možnosti využily tři třídy. Třída 3.B zahájila vyučovací hodinu písní z filmu Addam´s Family spojenou s rytmickými prvky tleskání a dupání jako doprovod k písni. Prostřednictvím článku, který připravila paní učitelka, se žáci seznámili s významem svátku, vznikem svátku, ve které zemi se slaví apod. Zahráli si postřehovou hru „Kdo najde“ netopýra, ducha, kočku apod. Na závěr byli žáci odměněni drobnou sladkostí, kterou si vytáhli z ruky kostlivce Trick or treat. „Bude to nafouklá žába, suchý pavouk nebo bonbón?“ Jiné třídy vyráběly upomínkové pásky na ruku s obrázkem dýně či pavouka a na konci hodiny všichni obdrželi diplom k úspěšnému zvládnutí strašidelné výuky.
Z reakce dětí bylo patrné, že si nejen tuto strašidelnou hodinu, ale i celý den v masce užily.
Za ŠK máme radost, že jsme přispěli k ozvláštnění výuky a jsme rádi, že se žákům i pedagogům naše výzdoba líbila.
za ŠK vychovatelka Milada Kolínská
O tom, že se ve výtvarné výchově nebojíme výzev, svědčí i to, že jsme se v minulém školním roce zúčastnili hned několika výtvarných soutěží. Jednou z nich byla výtvarná výzva na téma: Komu se nelení, tomu se zelení… aneb obrazy ze života řemeslníků, zahradníků, bylinkářek a všech pracovitých pohádkových hrdinů. Výtvarná výzva byla vyhlášena nadačním fondem v Jičíně, kde také v rámci 31. ročníku festivalu Jičín město pohádky získaly od pohádkové poroty čestné uznání dvě šikovné výtvarnice Ema Lujsa Záhoranská a Kateřina Rumlová. Slavnostní předávání proběhlo na pódiu dne 10. září v rámci festivalu. Ocenění si děvčata převzala od samotného patrona hlavního města pohádky Jiřího Lábuse. Emě a Kateřině moc gratulujeme a těšíme se na další výtvarné úspěchy. Rodičům děkuji za poskytnuté fotografie z předávání ocenění.
Mgr. Markéta Komárková
Ke konci školního roku, v týdnu 13.–17. 6., proběhly v rámci výuky dějepisu v osmém ročníku oživlé přednášky o československých legiích a vzniku Československa. Žáci se tak dozvěděli více o tom, jak důležitou roli hrál v historii naší země nejen T. G. Masaryk, ale zejména tělovýchovný spolek Sokol utvářející národní povědomí a českoslovenští legionáři bojující za samostatný stát. Legionáři byli žákům představeni jako národní hrdinové, kteří byli ochotní obětovat své životy za pouhou naději na stát, který by v budoucnu byl nezávislý na habsburské monarchii. Zpestřujícím prvkem přednášky nebyly pouze fotografie, písničky a prezentace, ale především ukázky vojenské výbavy, zbraní a legionářských uniforem. Z každé třídy byli vybráni dva dobrovolníci, jež byli oblečení do uniforem italského a francouzského legionáře, v průběhu přednášky na sobě nechali popsat prvky uniformy a byli i ochotní nechat se vyfotografovat. Uniformu ruského legionáře si oblékl Mgr. Radek Svoboda, jemuž patří velký dík za organizaci i průběh celé přednášky. Žáci si z ní odnesli nejen mnoho důležitých a zajímavých informací, ale snad i značnou úctu k mužům, bez jejichž dobrovolného vstupu do armády bychom dnes možná stále byli součástí rakouské monarchie. Zejména pro chlapce se tak legionáři mohli stát velice pozitivním vzorem.
Mgr. Eliška Pitronová